Výstružníky jsou speciální strojírenské nástroje ke zhotovování velmi přesných kruhových otvorů, které slouží jako součásti různých mechanismů, a kde dochází k velmi přesnému spojování otvoru s hřídelí. Velmi zde tedy záleží na jakosti povrchu otvoru a na jeho přesném rozměru. Tyto nástroje dělíme podle jejich tvaru na válcové a kuželové, podle mechanismů na strojní a ruční a podle technologie na pevné, rozpínací a stavitelné. Zhotovují se z nástrojové rychlořezné oceli nebo se používají pro řeznou část destičky ze slinutých karbidů.
Otvory vyráběné vrtáním, tedy klasickými vrtáky, nemohou pro tyto účely být dostačující, neboť nejsou natolik přesné a hladké, a je nutné otvor dále upravit do přesnější podoby. Po vyvrtaném otvoru pak musí nastoupit výhrubník, který otvor více zpřesní, a následně výstružník, s nímž se již docílí požadované jakosti a přesnosti.
Výhody výstružníků
Stavitelnost výstružníku – je vlastnost výhodná z hlediska výroby pro otvory v daném rozsahu rozměrů, kdy na několik průměrů otvorů postačí jen jeden nástroj. Řezné břity se nastavují podle uvedených parametrů v tabulkách pro jednotlivý nástroj. Při nastavování průměru řezné části výstružníku je vždy rozhodující vzdálenost dvou protilehlých řezných břitů.
Nepravidelná geometrie – týká se to rozmístění nožů výstružníku vůči ose souměrnosti, jde o to, že jsou od sebe odděleny pod různými úhly. Tato vlastnost je záměrná, umožňuje přesnější výrobní fázi a docílení požadované tolerance u zhotoveného otvoru.
Přesnost nástroje – stavitelný výstružník je finální nástroj pro velmi přesné otvory a počítá se s tím, že na rozdíl od vrtáku, který zhotovuje velké otvory i bez předvrtání, ubírá pouze velmi drobnou třísku. Po vyhrubování se ponechává výstružníku zhruba rozmezí od desetiny milimetru až k jednomu milimetru ubírané třísky.