Kakaovník pravý (Theobroma cocoa) je stálezelený strom, rostoucí v tropických krajích. Jeho původní rodiště je v Mexiku, avšak v současnosti je pěstován v tropickém pásu prakticky na celé planetě. I u nás jej lze pěstovat, avšak pouze jako pokojovou rostlinu s velmi málo pravděpodobností, že vám bude kvést.
Vyžaduje teplé a vlhké prostředí, bez větších teplotních fluktuací. Nároky na zeminu nemá příliš velké. Roste relativně rychle a za příznivých podmínek poprvé kvete zhruba po čtyřech letech. Ačkoliv ve své domovině stále ještě roste divoce, je dnes pěstován převážně jako komerční rostlina, a to pro své plody, kakaové boby.
Ty jsou obvykle žluté, někdy s nádechem do červena, tvaru a velikosti míče na americký fotbal. Uvnitř se nachází dužina a malá, tvrdá semínka. Obojí má svůj užitek.
Z dužiny se vyrábí poměrně složitým procesem kakaové máslo, což je jedna z důležitých přísad při výrobě čokolády. Dá se ovšem jíst i syrová, což dělají především děti, kterým velmi chutná. Pokud ji však chcete ochutnat i vy, buďte připraveni na to, že rozhodně nemá typickou kakaovou chuť.
Co se semínek týče, tak ta se jíst syrová nedají. Nejprve je potřeba, aby prošla dlouhou, dva měsíce trvající úpravou, která zahrnuje fermentaci a sušení. Teprve potom získají svou typickou chuť a je možné je použít.
A je fakt, že jejich využití je široké. Lze z nich udělat čokoládu, což je asi ten nejběžnější způsob úpravy. Lze jej ale také využít k výrobě kakaa, horké čokolády a jiných podobných nápojů.
Kakaový prášek se však také používá při pečení, zejména sladkého cukroví. Jelikož je však poměrně drahý, bývá v mnoha rodinách nahrazován nastrouhanou čokoládou.
Možná se můžete ptát, proč je čokoláda levnější než samotný kakaový prášek. Odpověď je jednoduchá: v mnoha levnějších druzích příliš kakaa nenajdeme. A to se týká i komerčně známých a zavedených značek, jako jsou Milka či Orion.
Ať tak či tak, není však pochyb o tom, že se jedná o užitečný strom, který byl kdysi právem nazýván rostlinou bohů.