Je dětská trampolína skutečně bezpečná?

Není pochyb o tom, že si děti rády hrají. A koneckonců, platí to i o dospělých. Díky tomu se učí bez rizika dovednosti, které se jim budou v dospělém životě hodit. Například když si hrají s autíčky, učí se tím zároveň i pravidla silničního provozu a vštěpují si je do hlavy. Naproti tomu fyzické hry, například s míčem, rozvíjejí motorické dovednosti. A ke spokojenému životu potřebují děti oboje.

Je však jasné, že k tomu potřebují také hračky. A jednou z těch oblíbených je dětská trampolína. Tu jsme dříve našli prakticky jen na poutích a podobných akcích. Umožňuje dětem skákat skutečně vysoko a provádět kousky, které by jinak byly nad jejich schopnosti, například salta. Není tedy třeba říkat, že je to pro ně velká zábava.

ksiltovka1

Toho se samozřejmě chopili nejrůznější výrobci a dnes si může trampolínu pořídit prakticky každý. Jako sezónní zboží je najdete i v nejrůznějších obchodních řetězcích, jako je například Globus či Tesco, a to často za přijatelnou cenu. Pokud tedy máte děti a zahradu, ať už u rodinného domu či u chalupy, jistě vás lákalo jim ji koupit.

Otázkou však je, zda jsou tyto trampolíny bezpečné. Přeci jen, nikdo nechce, aby se jeho dítě zranilo. V těch komerčních, o kterých byla řeč dříve, je bezpečnost zajištěna sítí, které je kolem dokola a která zabraňuje, aby kdokoliv vylétl mimo trampolínu.

trampolina1

V těch domácích obvykle nic takového nenajdeme, alespoň ne v těch skutečně levných typech. U těch kvalitnějších je již podobná síť součástí balení, byť není tak kvalitní, jako u těch výše jmenovaných. Avšak levné modely jsou bez ní.

Zde záleží především na našem rozhodnutí a také na věku a schopnostech dítěte. I tak je však třeba počítat s tím, že se při doskoku netrefí přesně na odrazovou plochu a skončí místo toho na zemi. Tyto pády naštěstí obvykle nemají vážnější následky než odřená kolena, avšak, jak již bylo řečeno, záleží na nás. Koneckonců, to my za ně máme odpovědnost.