Šedesátka není žádný věk, ale kolik lidí se může pochlubit, že vypadají a cítí se jako třicetiletí?
Společným jmenovatelem je stres
Jestliže se někdo začne zajímat o zdravou výživu, hltá všechny možné informace a poučky a sbírá i vlastní zkušenosti, může se dostat do stavu, kdy se bude domnívat, že strava je klíčovým momentem k dlouhověkosti, a že to také většinou postačí. Maximálně ještě toleruje svůj vliv tělesného pohybu, což je celkem samozřejmě a lehce pochopitelné. Jenže na to základní, dokonce nejzákladnější zapomene, a tím je stres.
Stresové situace nebývaly dříve na denním pořádku a kdybychom zkusmo skrze časovou smyčku vyzdvihli nějakého jedince řekněme z období renesance v 17. století a předložili mu současný životní model většiny z nás, během několika hodin by se zhroutil a možná to ani nepřežil. Tak propastný skok učinil vývoj stresu, a to zejména jeho chronické formy, dnes se na nás valí jedna stresující událost za druhou, a i když jde o maličkosti, sčítají se a zásadním způsobem promlouvají do života.
Pokud to takto trvá déle, dojde k adrenální únavě – vyčerpání nadledvinek, a to znamená velmi prudké zhoršení zdravotního stavu v každém směru, v každé tělesné funkci. Nefunguje pak správně vůbec nic – trávení, detoxikace, spánek, krevní oběh, imunitní systém, nervová soustava, buněčná regenerace, a pod vlivem kyslíkových radikálů (překyselení tělesných tekutin a vnitřního prostředí – nikoli krve) se organismus hroutí a extrémně rychle stárne a podléhá zkáze.
Nenechte to dojít tak daleko. Odstraňujte stresové vlivy, jak to jen jde, a vypomáhejte si při tom bylinkami proti stresu a na podporu testosteronu, kam patří Ženšen, Maca peruánská a Tribulus tablety. Těmto přírodním zázrakům se přezdívá adaptogeny, protože adaptují organismus na stres a udržují potřebnou hormonální rovnováhu.