Dřevo je úžasný materiál, který se hodí prakticky do jakéhokoli interiéru. Vždy se řadil především k rustikálnímu stylu, ale v posledních letech si své místo získal i v moderním designu. A není se čemu divit. Čím dál více lidí chce ve svém domově co nejvíc přírody, a to včetně kuchyně.
Kuchyňská deska, stejně jako nábytek v koupelně má svá specifika. Vzhledem k tomu, že jde o místo s větší vlhkostí a velkou šancí na poškození povrchu, musíte si koupi dobře rozmyslet. Počítejte s tím, že přírodní materiály vyžadují více péče, než umělá hmota.
Jaké druhy jsou nejlepší?
Nezáleží na tom, jestli si kuchyň kupujete v obchodě, nebo si ji necháváte navrhnout od truhláře. Tak či tak si musíte dát pozor na to, aby byla deska vyrobena z tvrdého materiálu, které nebude tak náchylné na absorbování vlhkosti. Z našich druhů je nejlepší buk či dub. Z exotiky si můžete zvolit např. teak.
Lakovaný povrch má svá negativa
Obecně můžete k ošetřování desky využívat dva způsoby, a to lak či olej. V případě lakování je větší riziko toho, že se i do malých škrábanců dostane voda a dřevo pod povrchem začne bobtnat. Pokud ho ale nepoškodíte, máte skvěle ochráněný povrch od působení vody i chemikálií. Nezapomínejte ale na to, že na přírodním podkladu nesmíte krájet, ani na něj dávat vařící hrnce.
Co se stane, když k poškození dojde? Varianty jsou dvě. U menších škrábanců pomůže korekční fix a lak ve spreji. Větší bohužel sami neopravíte. Budete muset celou desku vyndat, strhnout původní lak a nechat udělat nový, kompletní nátěr.
Olej je mnohem účinnější
Naolejované dřevo bude vždy působit nádherným dojmem a udrží si původní strukturu. Drobnou nevýhodou je, že ho musíte používat poměrně často, a to především ze začátku. Na druhou stranu obrovskou výhodou je, že si veškerá poškození opravíte snadno sami. I větší škrábance a skvrny můžete odstranit brusným papírem a následným naolejováním. Vše v pohodlí domova.