Znáte tu písničku Ivana Mládka, která pojednává o tom, jak se řidič hodlá zbavit vyjetého oleje, a přemýšlí, kam s ním? Vznikají tím situace komické i ty méně vtipné, a do podobných nesnází se můžete dostat i vy, pokud budete přemýšlet, kam s použitým filtračním pískem. Není to sice přímo srovnatelné s vyjetým olejem, ale pětadvacet kilo písku si také nemůžete jen tak dovolit vysypat na silnici před dům, nebo do kanalizace či do popelnice nebo kontejneru s komunálním odpadem. Měli byste již předem vědět, kam jej umístit.
Písek do filtrace Chlorito v bazénu se mění zhruba jednou za dva až tři roky, záleží na jeho mechanickém opotřebení v průběhu využívání bazénové filtrace. Je-li častější, budete i častěji měnit písek za nový, a to znamená, že budete pytel písku někam sypat při mnohaletém provozu bazénu třeba čtyřikrát nebo pětkrát. Kam tedy s použitým křemičitým filtračním pískem?
Založte dětem bosonohý chodník – bosonohé chodníčky se dnes zakládají v různých městech a v přírodních koutech, používají se k tomu smrkové šišky, větvičky, oblázky, dřevěné válečky a další rozmanité povrchy. Písek se k tomu může perfektně hodit a můžete si chodník založit na zahradě vašeho domu nebo na chalupě, anebo jej vytvořit třeba v blízkosti chalupy přímo v lese.
Zrenovujte si trávník – na některých zahradách je ještě původní trávník, a pokud nebyl zakládán pečlivě, může být hrbolatý a plný travnatých drnů. To se dá jednoduše změnit navážkou zeminy, kterou promícháte právě s pískem, čímž ji provzdušníte, a lépe se vám pak bude i uhlazovat do roviny. Do pečlivě udusaného a rovného povrchu pak vsadíte travní semeno a budete jej pravidelně zalévat, až váš trávník získá lepší podobu.
Posypový materiál – máte-li písku opravdu hodně, uložte jej na suché místo, kde nebude překážet, a v zimě se vám může hodit na namrzající chodník. Je to ten nejekologičtější posypový materiál, jaký můžete zvolit.