Mobilní domy se dnes staví na jiné úrovni, než v době, kdy se u nás začaly objevovat první dovážené sezonní mobilhousy. Jsou to zcela zateplené a komfortní dřevostavby pro celoroční pobyty, přesto se však mezi lidmi stále vynořují otázky spojené s nevýhodami tohoto řešení zajištění vlastního bydlení.
Některé často diskutované záležitosti
Životnost – obecně je dřevostavbám vytýkána kratší životnost a vyšší náklady na údržbu, což je ovšem velmi zjednodušený a zkreslený pohled. Kdo z vás měl někdy možnost vycestovat do zámoří a prohlédnout si zblízka, včetně základů, krovů, rámů oken a dveří, izolačních materiálů a ostatních technických záležitostí některý z běžných rodinných domů v Kanadě, byl možná příjemně překvapen. Dřevostavba totiž nutně neznamená provizorium na několik let, pravidelná údržba je navíc levná, nenáročná, a nevyžaduje žádné složité postupy. Budete-li dodržovat doporučení výrobce, pravděpodobně vás tato stavba přežije.
Hypoteční úvěr – jeho jedinou výhodou je nižší úrok, ale to je vše. Je to hlavně dlouhodobý závazek a v dnešní nejisté době je to svým způsobem i sázka do loterie – zda vyjde, závisí na mnoha okolnostech (zdraví, pracovních příležitostech, vývoji trhu, politické situaci atd.) Mobilheimy se financují v hotovosti, hypotéku na ně nezískáte, pouze spotřebitelský úvěr, ale stále je to nejlevnější způsob, jak rychle získat bydlení ve svém.
Životní prostor – u moderních mobilních dřevostaveb se nejčastěji jedná o obytnou plochu cca 48 m2, což je srovnatelné s dvoupokojovým bytem. K tomu si ovšem připočítejte plochu vlastní zahrady, terasu či pergolu s venkovním posezením a záhy zjistíte, že je celoroční bydlení dostačující pro dvě až tři osoby. Od dubna do října lze trávit mnoho času i venku, jste více v kontaktu s živou přírodou, nabíjíte se odtud energií, což nelze očekávat na žádném městském přelidněném sídlišti.